uyelerimizanlatiyor_sutas

Eylem K. Soyluoğlu
Sütaş Grubu Ana Marka ve Kurumsal İletişim Direktörü

Üyelerimiz Anlatıyor
07 Nisan 2021

“Buzu” Hem Çocuklarımızı, Hem Kadınlarımızı Mutlu Etti

2020 yılında Sütaş’ın 45. Yıl dönümünü kutladık. Her beş yılda bir yıldönümü kampanyalarımızda “Sütaşkı” konseptimizi işlediğimiz bir reklam filmimiz oluyor. Bu seferki reklam filmimizde, Sütaş Çiftliği’nde olmayı hayal eden sevimli Buzu’yu yer alıyordu. Buzu ilk günden itibaren çok sevildi, tüketicilerimiz bizden Buzu’yu kendilerine ulaştırmamızı istediler. Biz de reklam filmimizin kahramanı Buzu’yu tüketicilerimizle buluştururken, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine de vesile olmasını hedefledik. “Buzular geliyor, Çocuklarımız seviniyor, Kadınlarımız Kazanıyor” sloganıyla hayata geçirdiğimiz projede bugüne dek Türkiye’nin dört bir yanından, iş gücüne aktif katılımı olmayan 2.045 kadın bu projede yer aldı. Malzemelerini ulaştırdığımız kadınlar, Buzu’ları örerek, el emeklerinin karşılığında elde ettikleri gelir ile pandemi döneminin zorlu koşullarında aile bütçelerine katkıda bulundular. Projenin ilerleyen aşamalarında, kadınlarımızla yaptığımız görüşmelerde, projenin ekonomik destek boyutunun yanı sıra kadınlarımızın manevi olarak da kendilerini daha iyi hissetmelerine destek olduğunu gördük. El emeği göz nuru Buzu’larımızı, ilk etapta www.sutas.market’den 200 TL alışveriş yapanlara, Kasım ayından itibaren de perakende kanallardan farklı zamanlarda yaptığı toplam Sütaş alışveriş tutarı 250 TL’ye ulaşan tüketicilerimize hediye ettik.

Yıl boyunca proje kapsamında 40.000 adet Buzu örüldü. Örgü seven kadınlarımız toplam 1,2 milyon TL gelir elde ettiler. Malzemeleri, malzemelerin ulaştırılması, Buzu’ların toplanması ile birlikte projeye toplam 2 milyon TL ye yakın kaynak ayırdık. Tabi ki kadınlarımız tarafından sevgiyle örülen sevimli Buzu’lar, gittikleri binlerce evdeki çocuğu da çok sevindirdi.

Türkiye’nin her bir köşesinden, farklı hayat hikâyelerine sahip kadınların, projede yer alarak aile bütçelerine katkıda bulunmanın yanı sıra kendilerine katkılarını paylaşmaları da bizi çok mutlu etti. Kadınlarımızın ağzından, onların söylediklerini sizinle de paylaşmak isterim.

Mine Gülnar; “Buzu projesi sayesinde üretebiliyorum ve ürettiklerimi insanlara ulaştırabiliyorum, emeğimin karşılığını zamanında alıyorum. Biz ev kadınlarına ulaşmak zor. Sütaş’a bize ulaştığı, sessiz çığlığımızı duyduğu, duyurduğu için teşekkür ederim.”

Pervin Gürsoy; “Ördüklerimi küçük tezgâhımda satarak geçimimi sağlıyordum, pandemi döneminde tezgâh kuramadım. Buzu projesinde yer alarak bu dönemde düzenli gelir elde edebildim.

Elmas Başaran; “1 yaşımdan beri engelliyim. Örgü örmek benim için bir terapi. Buzu projesine dahil olduğum için çok mutluyum, çünkü çocuklar için oyuncak örmek benim için mutluluk kaynağı.”

Hatice Erdem; “Ev kadınlarının istihdam içinde yer alması çok önemli. Buzu projesinde yer almak, gelir sağlamanın ötesinde özgüvenimi geliştirdi.”

Gökçe Çiçek; “Pandemiden dolayı iş yerim zorunlu tatil olduğunda, bu dönemi değerlendirmek için amigurumi öğrenmeye başladım. Bu süreçte dahil olduğum Buzu projesi sayesinde hem neler başarabileceğimi gördüm hem de evime maddi destek sağlayabildim.”

45. yıl kampanyamızı tamamlamış olsak da, projenin gördüğü ilgi ile online alışveriş sitemiz Sütaş Market’ten ‘her 200 TL üzeri’ alışverişe, el emeği göz nuru Buzu hediye etmeye devam ediyoruz. Buzu’ları alanlar, çocuklarını sevindirmenin mutluluğunu yaşarken, bu sosyal sorumluluk projesine katılan kadınları da desteklemiş oluyorlar. Buzu’lar hala hem çocuklarımızı mutlu sevindirmeye, hem kadınlarımızı mutlu etmeye devam ediyor.